199543610 посетителей / 120448 тем / 84 комментарии
UA
Саакашвили: Порошенко мне сказал: «Мы обменяем Крым на членство в ЕС и НАТО» (видео) * ЗАБУЛИ?!!! Саме ці слова зробили Порошека президентом в 14-му! Цікаво, цього разу він їх повторить?! (відео) * «Стриптизерки, кокаїн, борделі»: друг Кличка заявив про компромат на нього через аналізи Порошенка й Зеленського * В соратника Порошенко стреляли под Одессой: скандал обрастает подробностями * Зеленский обратился к украинцам с важным вопросом: стала известна судьба Верховной Рады * У Зеленського пропонують скоротити кількість депутатів * Україна скасує роумінг з п'ятьма країнами * Німецького медбрата засудили за вбивство 85 пацієнтів * Всю семью: стали известны новые подробности жуткого убийства в семье легенды российского хоккея * У Путина не планируют встречу с Зеленским на саммите G20 *
Темы дня

Ядерні реактори і живі бджоли: чим Україна торгує з Росією

18:44 16 августа 2018 716
Ядерні реактори і живі бджоли: чим Україна торгує з Росією

Від початку війни на Донбасі товарообіг України з Росією зменшився втричі. Різке зменшення відбулося навесні 2014 року, другий спад – у січні 2016 року.

Радіо Свобода з’ясовувало, що Україна купує та продає до Росії та як ці показники змінюються протягом 2018 року,- інформують "Українські реалії" з посиланням на radiosvoboda.org

За даними Державної служби статистики, у першому півріччі 2018 року Україна у Росії більше купувала, ніж продавала.

Найчастіше Україна імпортувала до Росії продукцію хімічної промисловості, метали, машини, обладнання та апаратуру.

Найбільшу частку експорту з України до Росії становлять продукти неорганічної хімії (16,5%), чорні метали (20,4%) та реактори, ядерні котли і машини (14,4%).

Росія продавала Україні нафту, ядерні реактори, чорні метали та добрива.

Як змінювався товарообіг у 2018 році

Товарообіг України та Росії значно зменшився від 2014 року. У 2014 році частка Росії в експорті українських товарів становила 18,2%, а у 2017 – 8,5%.

За даними Федеральної митної служби Росії, з початку 2018 року Україна збільшила експорт до Росії продуктів тваринного походження (на 292%), продуктів рослинного походження (на 289%), виробів зі шкіри та хутра (на 275%).

Зростання експорту товарів тваринного походження стосується живих тварин та пір’я птахів.

Серед продуктів рослинного походження збільшилися обсяги живих рослин, насіння анісу, коріандру, кмину, пшениці, насіння соняшника.

Крім того, від січня до травня 2018 року Україна збільшила експорт коштовностей до Росії на 50 375% – від 64 доларів у січні до 32,2 тисячі доларів у травні. Незважаючи на значні відсотки, суми такого експорту надто невеликі для загальних показників.

У свою чергу, від січня 2018 року Росія збільшила імпорт до України: взуття, головних уборів, парасольок (на 163%), машин, обладнання та апаратури (на 197%) та приладів, апаратів та годинників (на 97%).

Існує низка товарів, якими Україна та Росія обмінюються раз або кілька разів на рік. Наприклад, щороку у травні Україна експортує до Росії живих бджіл. Протягом останніх п’яти років український експорт бджіл зменшився в чотири рази: від 1,1 мільйона доларів у 2013 році до 187 тисяч доларів у 2018-му.

Від літа 2016 року росте експорт з України соняшникової та сафлорової олій.

Від листопада 2016 року з України до Росії почали експортувати пальмове масло.

Україна продовжує експортувати до Росії сидр та виноградні вина, хоча і в меншій кількості.

Що Україна припинила продавати в Росію?

У 2014 році Росія заборонила ввезення української плодоовочевої продукції, рибних консервів, молока і молочної продукції. Відповідно, від літа 2014 року повністю припинився експорт риби до Росії.

У грудні 2015 року ніби припинилося постачання м’яса, хоча у липні 2017-го зафіксований український експорт цього товару на суму 17 мільйонів доларів.

Наприкінці 2015 року Росія припинила купувати в України овочі. Зараз Росія купує їх найбільше у Китаю, Туреччини та Ізраїлю.

Так само у грудні 2015 року начебто припинився український експорт фруктів та горіхів. Хоча російська митниця фіксує експорт з України фруктів та горіхів у липні 2017 року на 316 тисяч доларів.

У квітні 2014 року припинився український експорт пива, зменшився експорт хліба, тістечок, печива.

Від 2014 року зменшився український експорт друкованих книг, журналів та газет.

З 2014 року російські сертифікаційні органи розпочали масове припинення дії виданих раніше сертифікатів відповідності для українських виробників залізничної продукції. Росія обмежила видачу нових сертифікатів.

У свою чергу, Україна спрямувала запит у Світову організацію торгівлі щодо непрозорих дій Росії.

Що Росія продовжує продавати Україні?

За даними Державної служби статистики України, понад половину (53%) від загального імпорту з Росії становлять мінеральні палива (нафта і продукти її перегонки).

У 2018 році Україна продовжує купувати у Росії мінеральні продукти (руди, шлак, зола, нафта і нафтопродукти). Імпорт російської залізної руди зростає фактично від початку 2017 року.

Від травня 2016 року Росія імпортує до України марганцеві руди. Із квітня 2017 року збільшується імпорт кам’яного вугілля.

7,5% російського імпорту – реактивні ядерні котли і машини.

Росія також продає в Україну чорні метали, вироби з чорних металів, скло і вироби зі скла, каучук, гуму, пластмаси, добрива, сіль, сірку, вату та інше.

Росія у структурі експорту займає менш ніж 10%

Економісти наголошують: зважаючи на те, що в певний момент у 2014–2015 роках товарообіг припинився повністю, до усіх цифр потрібно ставитися обережно.

Економіст, голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук розповідає, що загалом експорт українських товарів до Росії падає, а окремі цифри його зростання не значні.

Борис Кушнірук
Борис Кушнірук

«Наприклад, якщо у вас була одна цукерка, а вам дали ще одну, то ви скажете, що ви збільшили обсяг споживання цукерок удвічі. А якщо у вас буде 100 і вам дадуть іще 5, то скажете, що лише на 5% зросла кількість цукерок», – каже Кушнірук.

За його словами, ті аграрні показники, які цього року виросли, – ні на що суттєво не впливають.

Загалом Кушнірук не вважає падіння експорту до Росії позитивним явищем.

«Умовно кажучи, будь-який експорт – це збільшення доходів. Я не є радісним від того, що експорт до Росії скорочується, і не кричу «зрада», якщо цей експорт зростає. Але обсяги зростання дуже малі», – каже економіст.

Заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Марія Репкотакож наголошує на загальному падінні товарообігу.

«Від початку воєнних дій на сході країни залежність між економіками України та Росії знижується. Зараз у структурі експорту товарів Росія займає частку у 9%, а у 2012 році наш північній сусід купував майже чверть українського експорту. Відтак і вплив коливань рубля на гривню знижується», – каже Репко.

Чому закрився ринок?

Керівник підрозділу фінансового аналізу корпорацій групи ICU Олександр Мартиненко зазначає, що з 2014-го до 2017 року імпорт товарів із Росії до України зменшився на 43%, до 7,2 мільярда доларів. За той ж період експорт товарів із України у Росію зменшився на 60%, до 3,9 мільярда доларів.

«Енергоносії завжди були для України ключовою статтею російського імпорту. Припинення закупівель природного газу з Росії і стало основною причиною падіння загальної вартості імпорту російських товарів протягом 2014–2017 років. Також важливе значення мало падіння цін на нафту і нафтопродукти: у 2017 році, незважаючи на ріст, вони були у середньому приблизно на 40% дешевші, ніж у 2014 році», – каже Мартиненко.

Для падіння експорту критичну роль відіграло закриття російського ринку для цілої низки українських товарів: сталі, сталевих труб, залізничних вагонів, обладнання та інших.

За словами експерта, у більшості випадків закриття ринку було спричинено не російсько-українським конфліктом, а достатнім насиченням товарами російського виробництва, як це сталося зі сталлю, трубами та вагонами.


Новости по теме

В Ирландии построят национальный центр управления движением поездовВ Ирландии построят национальный центр управления движением поездов
Сейчас система диспетчерской централизации ж/д страны имеет ограниченную емкость, поэтому управление станциями на оставшихся 25% сети сейчас осуществляется локально.
24/07 10:48 30
Сьогодні НБУ встановив офіційний курси гривні до долара на рівні 25,6300 Сьогодні НБУ встановив офіційний курси гривні до долара на рівні 25,6300
Національний банк України у середу, 24 липня, встановив офіційні курси гривні до іноземної валюти.
24/07 08:58 64
МВФ снизил прогноз роста мирового ВВП до 3,2% и резко ухудшил прогноз по экономике РоссииМВФ снизил прогноз роста мирового ВВП до 3,2% и резко ухудшил прогноз по экономике России
Международный валютный фонд ожидает повышения глобального ВВП в 2019 году на 3,2%, в 2020 году - на 3,5%, что на 0,1 процентного пункта (п.п.) хуже апрельских прогнозов фонда.
23/07 17:11 101
Грузия потеряла 20% туристического потока из России из-за запрета полетовГрузия потеряла 20% туристического потока из России из-за запрета полетов
В течение следующего года туристические поступления могут сократиться на 50%, считают грузинские аналитики.
23/07 16:01 76
Tesla обновила карту быстрых зарядок в Европе, включая УкраинуTesla обновила карту быстрых зарядок в Европе, включая Украину
Технология Supercharger V3 распространяется по Европе.
23/07 15:56 75
Агрохолдинг «Континентал» приобрел 4 беспилотника для облета с/х земельАгрохолдинг «Континентал» приобрел 4 беспилотника для облета с/х земель
Покупка дронов обошлась компании в 80 тыс. долларов.
23/07 14:49 150
Приватбанк опубликовал прогноз Moody’s, чтобы остановить отток депозитовПриватбанк опубликовал прогноз Moody’s, чтобы остановить отток депозитов
Чем чаще Нацбанк заявляет о трагичности судебных процессов с бывшими акционерами госбанка, тем меньше вкладчики оставляют на счетах.
23/07 12:49 94
Аеропорт у Хмельницькому готується відновити польоти і заробляти грошіАеропорт у Хмельницькому готується відновити польоти і заробляти гроші
До вересня комунальне підприємство “Аеропорт Хмельницький” планує отримати сертифікат для польотів малої авіації, оскільки наразі юридично не може відновити сполучення.
23/07 11:43 155
Під Херсоном китайці розводитимуть сайгаківПід Херсоном китайці розводитимуть сайгаків
На Херсонщині, біля села Камиш, китайська фірма “Шічжень Танфармасьютікал компанії” взяла в оренду на 7 років 97 гектарів для розведення сайгаків.
23/07 10:47 98
Реакція інвесторів на вибори в Україні. Основні ризики і прогноз для курсу гривніРеакція інвесторів на вибори в Україні. Основні ризики і прогноз для курсу гривні
Опрошенные НВ Бизнес банкиры утверждают, что результаты выборов не были сюрпризом, поэтому быстрого влияния на валютный рынок не будет. Однако, предупреждают о политических рисках для курса гривни.
23/07 09:54 221
Популярное
Актуальные статьи и публикации
Новости партнеров
© 2019. Информационный портал «Украинские реалии». Копирование материалов с обратной ссылкой.
Новини Коростеня