Події

Бельгія передасть Україні 30 літаків F-16 до 2028 року

Бельгія передасть Україні 30 літаків F-16 до 2028 року

Бельгія надасть Україні 30 винищувачів F-16 до 2028 року, але перші літаки мають бути поставлені «до кінця цього року», заявила міністерка закордонних справ Бельгії Аджа Лябіб.

В інтервʼю телеканалу RTL очільниця зовнішньополітичного відомства зазначила, що зобовʼязання про передання винищувачів буде закріплено в угоді, яку підпишуть 28 травня у Брюсселі під час візиту президента України Володимира Зеленського.

У травні 2023 року Бельгія приєдналася до міжнародної «коаліції F-16». Спочатку участь Бельгії обмежувалася навчанням і матеріально-технічною підтримкою, але восени уряд вирішив поставити і самі літаки, які будуть замінені на сучасніші F-35. Бельгія також надасть боєприпаси зі своїх запасів, щоб оснастити ними F-16, призначені для України.

Українські пілоти нині проходять навчання. За даними видання The New York Times, Україна може отримати до липня лише шість із приблизно 45 винищувачів F-16, обіцяних західними країнами. Очікується, що до літа цього року будуть готові 12 льотчиків – це менше, ніж повна ескадрилья.

Влада України неодноразово заявляла, що поява західних винищувачів в Україні може змінити ситуацію на полі бою, адже Росія має «повну перевагу в небі» на окупованих територіях.