Події

Болгарія відмовилася продавати реактори Україні: нові деталі угоди

Болгарія відмовилася продавати реактори Україні: нові деталі угоди

Болгарія вирішила не продавати два недобудовані реактори атомної електростанції «Белене» Україні. Про це повідомив віцепрем’єр-міністр Атанас Зафіров (BSP), зазначивши, що це рішення було підтримане всіма політичними партіями в уряді.

Про це розповідає Україна Реальна

Рішення про продаж реакторів

Нагадаємо, що питання про продаж було схвалене ще влітку 2023 року, коли в парламенті проголосували представники партій ГЕРБ, PP-DB, «Є такий народ» (ITN) та ДПС. В той же час, проросійські політичні сили, зокрема «Возраждане» і Болгарська соціалістична партія, висловилися проти. Однак, нині Болгарська соціалістична партія є частиною уряду та змінила свою позицію щодо угоди.

Зафіров повідомив, що провів переговори з коаліційними партнерами, зокрема з лідером ГЕРБ Бойком Борисовим, щоб переконати їх у необхідності відмови від продажу цих реакторів. «Є готовність, щоб це рішення було втілено в постанові НС», – додав він.

Ситуація навколо Хмельницької АЕС

У свою чергу, Верховна Рада України 11 лютого затвердила закон, який дозволяє «Енергоатому» закупити в Болгарії обладнання для третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. В «Енергоатомі» схвалили це рішення, назвавши його стратегічним, оскільки воно «посилить енергетичну незалежність та безпеку країни, сприяючи подальшому розвитку атомної енергетики і зміцненню національної енергосистеми».

Проте критики звертають увагу на те, що Україна планує купувати та будувати «російські реактори в час війни з росією», а завершення будівництва енергоблоків на Хмельницькій АЕС є фінансово затратним проектом з непередбачуваними витратами.

Раніше парламент Болгарії надав дозвіл на проведення переговорів щодо продажу обладнання, при цьому визначивши, що незадіяне обладнання атомної станції «Белене» має бути продане за не менше ніж 600 мільйонів євро. Хмельницька АЕС, яка сьогодні функціонує з двома реакторами, була збудована в 1987 році та запущена в експлуатацію в 2004 році під час незалежності України, з загальною потужністю 2000 мегават.