Події

Чехія запровадила санкції проти Медведчука

Чехія запровадила санкції проти Медведчука

Чехія запровадила санкції проти Медведчука

Чехія запровадила санкції проти проросійського українського політика Віктора Медведчука, який живе в Росії, а також близького до нього Артема Марчевського і зареєстрованої в Чехії компанії Voice of Europe.

Про рішення уряду країни оголосив премʼєр-міністр Чехії Петр Фіала. За його словами, включені до списку санкцій особи намагалися на користь Кремля здійснювати на території Чехії операції впливу, які потенційно могли б нашкодити безпеці країни та Європейського союзу. Документи про цю операцію, спрямовану, як стверджується, проти України, подала до уряду чеська Служба інформації та безпеки (контррозвідка). Подробиці поки що невідомі. За словами Фіали, Чехія поділиться своїми висновками з партнерами щодо ЄС.

Медведчук був одним із лідерів нині забороненої проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя». ЗМІ називають його кумом Володимира Путіна – російський президент є хрещеним батьком доньки Медведчука. Після російського широкомасштабного вторгнення в Україну Медведчука заарештували за підозрою в державній зраді і згодом обміняли на українських військовополонених. Зараз він живе в Росії та публікує статті на підтримку російського вторгнення.

Марчевський був головою молодіжної організації ОПЗЖ, генеральним продюсером телеканалу «112 Україна», який належав Медведчуку.

Власником компанії Voice of Europe є, згідно з чеським Торговим реєстром, громадянин Польщі Яцек Якубчик. Він придбав компанію в березні 2023 року. Новинний сайт Voice of Europe був запущений у червні 2023 року більш ніж 10 мовами. Його публікації нерідко цитували, зокрема, чеські проросійські діячі. Англомовний телеграм-канал з аналогічною назвою має близько 1500 підписників. Як компанія і сайт повʼязані з Медведчуком, з повідомлень чеської влади поки що неясно. Фіала сказав лише, що Медведчук «використовує» компанію Voice of Europe.

Чехія, як і кілька інших країн ЄС, веде свій власний список санкцій, до якого включаються особи, проти яких не запроваджені санкції на рівні всього Євросоюзу. Медведчук перебуває під санкціями США та Великої Британії, але не Євросоюзу. Раніше Чехія запровадила санкції проти патріарха РПЦ Кирила, а також проти членів родини голови компанії «Тактичне ракетне озброєння» Бориса Обносова, розслідування про празьке нерухоме майно яких публікували соратники загиблого російського опозиційного політика Олексія Навального.