Держава конфіскувала спецдозвіл кар’єру групи «Юнігран» через порушення

Господарський суд Києва ухвалив рішення про конфіскацію спеціального дозволу на користування надрами Коростенського родовища в Житомирській області, направивши його у дохід держави. Це рішення стало наслідком розслідування, проведеного журналістами «Схем», у якому йшлося про підсанкційного російського бізнесмена Ігоря Наумця, власника групи компаній «Юнігран».
Про це розповідає Україна Реальна
Відзначається, що попри накладені санкції, бізнес Наумця, вартість якого сягала мільярда гривень, у 2024 році перейшов до нового власника без належного контролю з боку держави. Новим власником став бізнесмен Сергій Шапран, пов’язаний із колишнім прокурором Києва, а нині головою Одеської обласної військової адміністрації Олегом Кіпером.
Порушення санкцій та спроби оскарження
Згідно з текстом рішення, у квітні 2024 року компанія «Коростенський Кар’єр», яка була пов’язана з Ігорем Наумцем, продала спецдозвіл на користування надрами кар’єру за мільйон гривень іншій фірмі — «Новел Пром». Однак вже за кілька місяців права на видобуток були перепродані за більш ніж два мільйони гривень «Коростенській видобувній компанії», кінцевим бенефіціаром якої є Сергій Шапран.
Кіпрська компанія І.ЕС. Майнінг Компані Лімітед, яка є акціонером «Коростенського Кар’єру», намагалася визнати угоду недійсною. Вони стверджували, що угода з «Новел Пром» була проведена без згоди акціонерів, оскільки останні не мали права розпоряджатися активами через санкції, накладені РНБО.
Рішення суду та подальші дії
Служба безпеки України, Офіс Генерального прокурора та Міністерство юстиції, які виступали третіми сторонами у справі, підтвердили, що угоди відбулися з порушеннями санкційних обмежень. Суддя Роман Бойко ухвалив рішення про конфіскацію прав на видобуток корисних копалин у дохід держави.
У розслідуванні «Схем» зазначалося, що навесні 2023 року проти Наумця та його довіреної особи Олени Калпи були введені санкції РНБО. Проте активи групи «Юнігран» стали предметом обговорення через відсутність належного контролю з боку держави.
Шапран, який також є колишнім депутатом Броварської міської ради, заявив, що всі його угоди є законними. Наумць у свою чергу підтвердив, що Шапран пообіцяв йому допомогти з бізнес-проблемами в обмін на частку в бізнесі, але зрештою, за його словами, «рейдернув» усі активи.
За фактами незаконного продажу активів холдингу було відкрито кримінальне провадження, яке поєднано з уже існуючим розслідуванням, розпочатим ще в 2022 році. Міністерство юстиції зазначило, що вживає заходів для виявлення та аналізу активів, пов’язаних із Наумцем та його компаніями.