Генштаб ЗСУ: Більшість боїв на трьох напрямках фронту
24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабну агресію проти України, атакуючи з повітря та суші вздовж усього спільного кордону. Для захоплення Києва окупанти використовували територію Білорусі. На півдні російські війська окупували частини Запорізької та Херсонської областей, на півночі — райони Сумщини та Чернігівщини.
Про це розповідає Україна Реальна
Президент рф володимир путін називає цю агресію «спеціальною операцією», спочатку з метою «демілітаризації та денацифікації» України, а згодом — «захисту Донбасу». У вересні 2022 року росія оголосила про спробу анексії частково окупованих Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей. Україна та Захід засудили ці спроби, назвавши їх незаконними, що підтверджує резолюція Генеральної Асамблеї ООН від 12 жовтня.
Атаки на цивільні об’єкти
Російська влада заперечує обстріли цивільних об’єктів, однак українські міста щодня зазнають ударів з боку російської авіації, ракетних військ, флоту та артилерії. Руйнуються житлові будинки та об’єкти інфраструктури по всій країні.
Втрати та звільнення територій
До кінця жовтня Україна оцінила втрати російської армії у понад 70 тисяч осіб. У свою чергу, росія звітує про 6 тисяч загиблих. Президент України Володимир Зеленський в червні заявив, що співвідношення втрат становить один до п’яти на користь України.
На початку квітня, російські війська були змушені відступити з Київської, Чернігівської та Сумської областей. Вже у вересні українська армія звільнила майже всю окуповану частину Харківщини, а 11 листопада сили оборони України витіснили російських загарбників з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада звинувачує росію у геноциді. Західні країни активно беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні злочинів. Росія відкидає всі звинувачення.
У вересні 2022 року бої на сході та півдні України стали ще запеклішими. 6 червня 2023 року була повністю знищена гребля Каховського водосховища, що призвело до затоплення великої території, загибелі людей, знищення сільгоспугідь та забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна кваліфікує це як екоцид.
ООН верифікувала щонайменше 33 878 постраждалих цивільних за час війни, зокрема 11 284 загиблих. Експерти вважають, що реальні втрати значно більші. Під час блокади Маріуполя могли загинути понад 20 тисяч людей.