Політика

Кулеба розповів, як Україні вдалось переконати ЄС почати вступні переговори

Кулеба розповів, як Україні вдалось переконати ЄС почати вступні переговори

Робота над рішенням щодо відкриття вступних переговорів із Європейським союзом була «однією з найскладніших», зазначив голова МЗС Дмитро Кулеба в ефірі з журналістом Вадимом Карп’яком.

«Це рішення було найскладнішим (про початок вступних переговорів України з ЄС – ред.), одним з найскладніших у житті, з якими я стикався. І, справді, на рівні магії потім склалися всі фактори», – заявив Кулеба.

Він зазначив, що «Україні потрібно було працювати з угорцями безпосередньо». І частина цієї роботи – перша зустріч українського міністра зі своїм угорським колегою Петером Сіярто від початку повномасштабної війни, каже Кулеба.

Також, як додав голова МЗС, слід було працювати з європейськими лідерами та міністрами, щоб «вони були максимально налаштовані не просто на боротьбу, а на перемогу». Цим, зокрема, займався і президент Володимир Зеленський.

І ще потрібно було «точково працювати» з тими європейськими чиновниками, які мають вплив на прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, додав глава української дипломатії. Вони мали не просто вести з ним дискусії, а впливати на нього, каже Кулеба.

«І все це мало зійтися в одній точці, в один момент. Усі повинні були виявити характер, принциповість і дотиснути це питання. Ми його дотиснули. І виступ президента (Володимира Зеленського – ред.) – це один з найкоротших, але найпотужніших виступів, які робив президент з початку війни», – додав міністр.

Раніше стало відомо, що прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який неодноразово погрожував накласти вето на рішення лідерів ЄС щодо відкриття переговорів для України про вступ до Євросоюзу, не було під час сьогоднішнього голосування з приводу цього питання. Як заявив журналістам у Брюсселі чільний представник ЄС, який побажав, щоб його не називали, рішення ухвалили 26 лідерів.

«Орбан міг делегувати когось замість себе, щоб заблокувати рішення, але він цього не зробив. Ухвалене рішення є абсолютно законним з точки зору процедури. Орбан мав 100 варіантів заблокувати початок переговорів, але він цього не зробив – ні сам, ні через когось ним делегованого, а просто залишив раніше зал. Рішення цілком легітимне щодо початку переговорів», – сказав представник ЄС журналістам після голосування на засіданні Європейської ради щодо відкриття переговорів про членство в Євросоюзі з Україною і Молдовою.

Раніше сьогодні президент Євроради Шарль Мішель повідомив, що Європейська рада вирішила розпочати переговори про вступ України і Молдови до Європейського союзу, а також надала Грузії статус кандидата в члени ЄС.

14–15 грудня лідери Євросоюзу проводять саміт, на якому також може бути проголосовано пакет допомоги Україні на близько 50 мільярдів євро протягом 2024–2027 років.