Публікації

Лісові злочинні угрупування на Сумщині. Як створювались та чи будуть зупинені

Лісові злочинні угрупування на Сумщині. Як створювались та чи будуть зупинені

Лісова та деревообробна галузі є однією з найважливіших для України, але разом з тим тривалий час була однією з “найчорніших”. Це пов’язано з тим, що успіх відповідного бізнесу абсолютно залежить від вартості головного ресурсу – деревини, яку заготовляють державні лісові господарства та комунальні агролісгоспи. За виключенням останніх років, директори лісгоспів мали можливість відкривати свої деревообробні підприємства або заходити в змову із вже функціонуючими бізнесменами щодо постачання народного ресурсу за заниженими й збитковими для держави цінами.

Сумська область є одним з найяскравіших прикладів в контексті зазначеного питання, яке стає дуже актуальними, оскільки завдяки реформам поступово ліквідовується можливість продажу деревини за принципами особистих домовленостей. Впроваджуються ефективні механізми конкурентної реалізації, контролю за діяльністю місцевих чиновників та пов’язаних з ними підприємствами.

Як зазначає портал журналістських розслідувань CorruptUA, вже тривалий час в регіоні діє, так би мовити, злочинне угрупування, до якого входять:

  • Віктор Пимоненко – колишній та скандально відомий директор одного з місцевих агролісгоспів, а сьогодні засновник та директор – деревообробного ТОВ ВВ Агро-стен.
  • Микола Яковлев – засновник ТОВ Домінанта (деревообробка) та співзасновник Сумської ресурсної біржі, яка тривалий час проводила схематозні електронні псевдо-торги деревиною.
  • Данііл Маландій – голова біржового комітету Сумської ресурсної біржі, та засновник однойменних компаній УТЕСистем, Утесистем+, Утесистрейд, які також проводили кулуарні відповідні торги, та на які відкриті кримінальні справи. Він також є партнером Яковлева по ТОВ Домінанта

Схема, яка тривалий час функціонувала та дозволяла зазначеним особам збагачуватись за рахунок нанесення збитків лісовим господарствам є доволі простою.

Ще за часів керівництва Краснопільським агролісгоспом Віктор Пимоненко налагодив злочинний ланцюжок постачання на наближенні до себе приватні підприємства, в т.ч. ТОВ ВВ Агро-стен, кругляку за заниженою вартістю. Ці підприємства також отримували у безкоштовне користування й техніку агролісового господарства. А надалі й взагалі передав ЗІЛи комунального підприємства на ФОП свого сина Пимоненка Сергія Вікторовича.

Для чого? Все дуже просто. В січні 2013 року між ДП «Краснопільский агролісгосп» в особі директора Пімоненка Віктора Петровича та ФОП Пімоненко Сергія Вікторовича укладено договір, увага, на перевезення лісометаріалу.

Тобто, спочатку Віктор Петрович незаконно передає техніку агролісгоспу приватному підприємству, а потім у цього ж підприємства свого сина замовляє послуги на перевезення на цій же техніці.

Нахабність та корупційність цієї схеми та її автора видно неозброєним оком.

Звичайно, що за таких “тепличних умов” будь-який бізнес буде процвітати. Таким чином до ситуації приєднався й інший “функціонер” Микола Яковлєв, засновник ТОВ Домінанта та одночасно засновник Сумської ресурсної біржі. Оскільки в суспільстві, ЗМІ та колі добросовісних підприємств, які просто не могли отримати необхідний ресурс, назрівав гучний скандал, то потрібно було дещо змінювати вже функціонуючу схему.

З метою замилення очей громадськості та контролюючих органів було прийнято рішення, в зазначений ланцюжок впровадити електронні псевдо-торги.

Саме за це й відповідав у цьому угрупуванні Данііл Маландій, який є Головою комітету Сумської ресурсної біржі, а також створив велику кількість однойменних операторів торгів (УТЕСистем, Утесистем+, Утесистрейд), на аукціони яких допускалися лише обрані підприємства або за окрему не офіційну плату, а іноді із гарантійним забезпеченням у 100% від початкової вартості лоту (детальніше).

Ще до початку відповідних аукціонів, учасники вже розподіляли ресурс за заниженими цінами. Різниця ж між реально ринковою вартістю деревини та її фактичним деребаном на псевдо-торгах осідала в кишенях зазначених осіб та інших учасників схеми. За підрахунками експертів, через функціонування такої схеми, лісові господарства Сумської області отримували збиток від 50 до 70 млн грн щорічно (детальніше).

Останнім часом корупційний дохід цього угрупування значно знизився, оскільки державні лісгоспи реалізовують свій дохід виключно через прозорі ліцензовані торги. Що звичайно ж не влаштовує Пимоненко, Яковлєва та Маландія.

Ось вони і намагаються під прикриттям різних громадських організацій повернути вищезазначені схеми, які до речі ще успішно функціонують з комунальними агролісгоспами, які продовжують реалізовувати ресурс громади за заниженими цінами по прямим домовленостям.

До зазначеної компанії долучився й депутат обласної ради – Луговий Владислав, колега засновник ще однієї начебто біржі – ТОВ «Сумиагропромбіржі», яка також тривалий час працювала в регіоні під конкретних деревообробників. До речі Луговий з Маландієм раніше постійно ворогували, оскільки не могли поділити лісові господарства області між собою, а сьогодні вони вже об’єднані спільною ідеєю – скасування прозорої реалізації деревини.

Головною ж метою всіх цих осіб є повернути доступ їх підприємствам до дешевого, корупційного ресурсу, навіть шляхом нанесення прямих збитків державі. Прикриваючись патріотичними гаслами, громадськими організаціями вони намагаються наносити удар по країні по економіці регіону прямо зараз.

Звичайно, прийде час, й ми дізнаємось розмір чергових багатомільйонних збитків від дій Пимоненка, Маландія, Лугового та Яковлєва. Але громаді Сумської області потрібно викорінити такі схеми раз і на завжди.