Події

Молдовський бізнесмен-утікач Шор отрмав російське громадянство – влада

Молдовський бізнесмен-утікач Шор отрмав російське громадянство – влада

Молдовський олігарх-утікач Ілан Шор отримав російське громадянство та паспорт, повідомляє 16 травня молдовська служба Радіо Свобода.

Шор, який заснував проросійську партію «Шор», втік з країни у 2019 році – його оголосили у міжнародний розшук у справі про крадіжку мільярда доларів із банківської системи Молдови. Було відомо, що він переховується в Ізраїлі, громадянство якого він також має.

За інформацією, отриманою молдовською владою, Шор отримав документи у січні. Поліція Молдови повідомила, що російська влада офіційно не сповістила Кишинів про те, що бізнесмен отримав російське громадянство.

Таким чином, Шор має три паспорти: молдовський, ізраїльський і російський, хоча молдовське законодавство дозволяє лише подвійне громадянство.

Читайте також: Молдовський бізнесмен-утікач Шор провів передвиборний з’їзд у Москві

У квітні 2023 року Апеляційна палата Кишинева засудила Шора до 15 років позбавлення волі та конфіскації майна на п’ять мільярдів леїв (276,7 млн доларів). У 2020 році влада країни відхилила запит на його екстрадицію. Однак після того, як 26 жовтня 2022 року США запровадили санкції щодо Шора.

Тим часом, дев’ять парламентарів, які раніше були пов’язані із забороненою партією «Шор», оголосили 16 травня, що вони створили нову парламентську групу під назвою Victorie («Перемога»), головна мета якої – об’єднати опозицію проти президентки країни Майї Санду, коли вона балотуватиметься на переобрання в жовтні.

Після оголошення спікер парламенту Молдови розпорядився перевірити законність нової групи, яка була створена 21 квітня в Москві.

Конституційний суд Молдови влітку 2023 року оголосив партію «Шор» неконституційною.

Американський Інститут вивчення війни (ISW), який неодноразово заявляв, що Кремль бере участь у гібридних операціях, спрямованих на дестабілізацію молдовського суспільства, у звіті від 21 квітня зауважив, що виборчий блок «Перемога», ймовірно, дозволить Кремлю зосередитися на об’єднаних політичних зусиллях у Молдові замість того, щоб підтримувати відносини з кількома проросійськими молдовськими партіями, як це було нещодавно.