НАТО обговорює пропозицію Трампа про підвищення оборонних витрат
На зустрічі міністрів оборони країн НАТО у форматі «Рамштайн» 9 січня, учасники скептично сприйняли пропозицію обраного президента США Дональда Трампа щодо збільшення оборонних витрат до 5% ВВП. Міністри підкреслили, що важливіше не стільки досягнення конкретного відсотка, скільки здатність ефективно реалізовувати оборонні цілі.
Про це розповідає Україна Реальна
«Всі цифри і відсотки нам зараз взагалі не допомагають. 2% сильного ВВП можуть бути значними, а три з половиною відсотки слабкого ВВП – дуже малими», – заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
Пісторіус зауважив, що 5% ВВП для Німеччини означали б близько 40% федерального бюджету, що є непосильним для більшості країн. Він зазначив, що найголовніше – це реалізація визначених цілей НАТО.
Позиція різних країн НАТО
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур у коментарі зауважив, що США самі повинні спочатку продемонструвати готовність до збільшення своїх витрат. На сьогодні, за його підрахунками, США інвестують близько 2,7-3% ВВП на оборону, що становить приблизно 850 мільярдів доларів. Підвищення до 5% вимагатиме значного збільшення бюджету.
Латвія, яка вже витрачає понад 3% ВВП на оборону, планує збільшити цей показник до 4%. Міністр оборони Андріс Спрудс вважає, що такі витрати відповідають викликам, які стоять перед світом, і нагадує, що в роки Холодної війни оборонні витрати були на рівні 4%.
Нові цілі витрат на оборону
Для ухвалення нового показника оборонних витрат потрібна згода всіх 32 країн-членів НАТО. Станом на липень 2024 року, 23 країни досягли цілі у 2% ВВП на оборону. Німеччина, Нідерланди, Норвегія та Туреччина досягли цього показника вперше.
Дональд Трамп висунув свою пропозицію про 5-відсоткові витрати під час пресконференції 7 січня, зазначивши, що європейські союзники повинні більше вкладати у свою безпеку, щоб досягти рівня 5%.