Головне

ООН обговорить ситуацію в Сирії на тлі змін політичного ландшафту

ООН обговорить ситуацію в Сирії на тлі змін політичного ландшафту

Рада безпеки ООН 9 грудня збереться на екстрене засідання, щоб обговорити драматичні зміни в Сирії після повалення режиму президента Башара Асада та захоплення Дамаска повстанцями, які діють під керівництвом ісламістів.

Про це розповідає Україна Реальна

«Росія не брала участі в цих переговорах», – заявили в російському Міністерстві закордонних справ.

Ініціатором засідання виступила росія, повідомив Дмитро Полянський, перший заступник постійного представника країни в ООН. Воно проходитиме за зачиненими дверима, оскільки міжнародні та регіональні гравці закликають до стабільності в охопленій громадянською війною країні.

Повалення режиму Асада

Башар Асад і його сім’я залишили країну 8 грудня та, за повідомленнями російських ЗМІ, перебувають у Москві, де отримали притулок. Хоча американська адміністрація не змогла підтвердити цю інформацію, вона зазначила, що не має підстав сумніватися в її достовірності.

Тим часом, у Дамаску зранку 9 грудня були чутні авіаудари. Поки що невідомо, хто їх здійснив, але раніше було повідомлено, що 8 грудня Ізраїль завдав три авіаудари по столиці Сирії.

Реакція міжнародної спільноти

Росія, довготривалий союзник Асада, заявила, що президент вирішив піти у відставку після переговорів з учасниками збройного конфлікту, залишивши вказівки щодо мирної передачі влади. Водночас, у Дамаску та інших містах Сирії люди вийшли на вулиці, святкуючи відставку, зносячи статуї та займаючись мародерством урядових будівель.

Група повстанців, очолювана угрупованням «Хаят Тахрір аш-Шам» (HTS), заявила, що Дамаск «тепер вільний від Асада». Ця організація визнана терористичною в США та ЄС, хоча останніми роками рвала зв’язки з «Аль-Каїдою» і намагалася позиціонувати себе як прагматичну альтернативу сирійському уряду.

Президент США Джо Байден, коментуючи ситуацію, наголосив на важливості взаємодії з усіма сирійськими угрупованнями в процесі переходу влади, підкресливши необхідність притягнення Асада до відповідальності. Він також застеріг, що деякі повстанські групи мають власну історію порушень прав людини, незважаючи на те, що останнім часом вони демонструють правильну риторику.

Байден також наголосив, що США уважно стежитимуть за діяльністю «Ісламської держави», адже екстремісти можуть спробувати скористатися вакуумом влади. Він повідомив, що американські сили здійснили значні удари по 75 цілях «ІД» у східній Сирії.

Громадянська війна в Сирії триває з 2011 року, розпочавшись після жорстоких репресій режиму Асада проти мирних протестів, натхнених «Арабською весною». З 2015 року росія активно підтримувала Асадів режим, що призвело до численних жертв серед цивільного населення.