після спрощення процедура закупівлі БПЛА складає кілька днів
Голова Державної служби спеціального звя’зку та захисту інформації Юрій Щиголь заявив, що завдяки спрощенню процедура закупівлі БПЛА складає кілька днів, однак питання у можливостях виробництва та його масштабуванні. Про це він заявив в ефірі Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок»).
«Дефіцит безпілотників є. Він буде завжди. Тому що завдання, щоб кожен найменший підрозділ мав кілька розвідувальних, кілька ударних і кілька десятків, а той сотень FPV-дронів. Але головне питання у спроможностях виробництва. Ми спростили процедуру закупівлі. Зараз процедура закупівлі складає кілька днів. Військові роблять замовлення, ми отримуємо конкретну пропозицію – вони кажуть, що їм потрібно купити. Це і українські розвідувальні, і українські ударні, й іноземні дрони. Одразу укладається спрощений контракт, тому що створили умови для цього. Питання (стоїть – ред.) у можливостях виробництва, можливостях масштабування», – заявив Юрій Щиголь.
За його словами, деякі українські виробники масштабували своє виробництво у «понад сотню разів».
Щиголь також назвав країни, у яких Україна закуповує дрони та комплектуючі.
«Це ті ж самі країни, які допомагають на полі бою військовою технікою: це США, Естонія, кілька інших країн, які допомагають не так відкрито, але ми отримуємо від них комплектуючі. Прямого співробітництва з Китаєм ми не ведемо», – сказав Щиголь.
Китай з 1 вересня обмежує експортні продажі безпілотників, комплектуючих і обладнання для їхнього виробництва. Китайська влада пояснила це рішення захистом національної безпеки на тлі ескалації напруженості у відносинах зі США через доступ до технологій. Під забороною опиняться цивільні БПЛА, які можна використовувати у військових цілях.
В Україні закупівлею китайських безпілотників і комплектуючих до них займаються переважно приватні особи і волонтери. Найпопулярнішими на війні є китайські безпілотники Mavic, які використовують як українські, так і російські військові.