Польща проти продовження торгових преференцій для України – аграрний міністр у листі до Єврокомісії
Міністр сільського господарства Польщі написав листа до єврокомісара з питань торгівлі із застереженнями, що Польща проти торгівельних поступок для України. Лист опинився у розпорядженні кореспондента Радіо Свобода у Брюсселі.
У листі до комісара Валдіса Домбровскіса польський міністр сільського господарства Чеслав Секерський, який заступив на посаду 13 грудня 2023 року, дав зрозуміти, що позиція нового польського уряду щодо проблем у торгівлі з Україною мало змінилася.
«Щодо можливого продовження торгових преференцій щодо імпорту сільськогосподарської продукції з України ще на рік – хочу підкреслити, що в принципі я проти такого рішення», – йдеться у листі Секерського.
Міністр перелічив у листі різні групи українських товарів, надмірний імпорт яких створює ринкові проблеми та загрози в Польщі. Вони виникають «не лише в секторах кукурудзи, пшениці та ріпаку, але також у секторах цукру, м’яса птиці, яєць, ягід (особливо замороженої малини) чи яблучного концентрату».
Скасування квот для українського цукру спричинило збільшення його імпорту до ЄС у сезоні 2022/2023 в 20 разів порівняно з обсягом квоти, встановленої в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС, зауважив польський міністр.
«Негайна лібералізація імпорту сприяє не стільки економіці України, скільки збільшенню прибутків невеликої групи олігархів, які часто розташовують свій капітал за межами України», – зазначив польський міністр і запропонував перейти на поступову взаємну лібералізацію ринків між Україною та ЄС.
«Потрібні механізми, які б ефективно захищали ринки держав-членів ЄС, зокрема ринки прифронтових країн, від подальшого зростання імпорту сільськогосподарської продукції з України та його негативних наслідків для прибутковості сільськогосподарського виробництва та діяльності сімейних ферм в ЄС. Це мають бути механізми, прийнятні для всіх зацікавлених сторін – держав-членів, Європейської комісії та України», – зазначив Секерський.
Із можливих рішень польський міністр назвав повернення квот для «найбільш чутливих товарів» – це, серед іншого, цукор, м’ясо птиці, яйця. Також, ідеться в листі, потрібно забезпечити можливість автоматичного повторного запровадження тарифів, коли імпорт перевищує певні обсяги. А ще Україна має швидше привести своє законодавство у відповідність до перелічених в Угоді про асоціацію нормативних актів ЄС.
Для пошуку спільних рішень Секерський підтвердив готовність Польщі до переговорів у рамках Координаційної платформи ЄС, у якій беруть участь Україна, Єврокомісія та сусідні з Україною країни. Попередній уряд відмовився від участі в цій платформі як протест після того, як Єврокомісія не продовжила ембарго ЄС на українське зерно.
Раніше Чеслав Секерський заявив, що ембарго на експорт українських товарів до Польщі – безстрокове, і сказав, що підтримує вимоги протестувальників, «які, однак, мають бути адаптовані до чинного законодавства Польщі, включно із законодавством ЄС».
У грудні та січні польські фермери та асоціації вантажних перевезень блокували кордон з Україною зі скаргами, що український бізнес завдає збитків польському.