Президент Латвії закликає зняти обмеження на удари по військових цілях у Росії
Наступ Росії – це наслідок зволікань і нерішучості Заходу, тому партнерам варто зняти обмеження на застосування Україною зброї, яку вони їй надають. Про це заявив президент Латвії Едгарс Рінкевичс в інтерв’ю CNN.
«Те, що ми бачимо, – наслідок нашої неспроможності надати Україні зброю та накладання обмежень на те, як Україна може її застосовувати – для ударів по території Росії. Ми говоримо не про цивільних, а про легітимні військові цілі», – розповів політик.
Рінкевичс додав, що погоджується зі словами генерального секретаря НАТО про те, що настав час переглянути обмеження щодо застосування Україною західної зброї.
«На мою думку, немає жодної прагматичної раціональної причини не дозволяти Україні застосовувати надану зброю проти Росії у той спосіб, який буде найефективнішим. Оцінки, що Росія у відповідь може розпочати якусь ескалацію, ґрунтуються на не дуже чітких оцінках реальної ситуації. Чому? Тому що Росія вже розпочала ескалацію», – вважає президент Латвії.
Він зазначив, що Латвія не накладає жодних обмежень на застосування зброї, яку надає Україні. І подібні рішення приймає кожна окрема країна, а не НАТО загалом.
«Можливо, один зі страхів, думаю, безпідставний, що Росія застосує тактичну ядерну зброю. Думаю, це російський шантаж, з дуже гарним розрахунком. Але деякі країни ведуться на нього. Це не те, що я можу порадити робити», – резюмував Рінкевичс.
Раніше генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберґ сказав, що союзникам по НАТО варто переглянути свою політику, яка не дозволяє Україні використовувати їхню зброю для ударів по території Росії.
20 травня глава Пентагону Ллойд Остін на пресконференції за підсумками засідання Контактної групи з питань оборони України висловив очікування, що Україна не буде застосовувати американську зброю за межами країни.
Після початку російського наступу на Харківщині президент України Володимир Зеленський заявив, що заборони на використання західної зброї для ударів по території РФ не має бути, оскільки йдеться не про наступ України, а про захист.
Читайте також: Шольц каже, що проти використання німецької зброї по цілях у Росії
14 травня видання Politico з посиланням на двох неназваних офіційних осіб США повідомило, що політика адміністрації Джо Байдена щодо заборони використання Україною наданої США зброї для ударів по території Росії не змінилася. Джерела Politico заявили, що військова допомога США Україні призначена «для оборони, а не для наступальних операцій» на території Росії.
Аналітики Інститут вивчення війни заявили, що українська операція щодо завдання ударів по системах у Росії, які безпосередньо підтримують наступальні наземні операції Росії на півночі Харківської області, за своєю суттю була б оборонною, і характеризувати таку спробу як «наступ» було б некоректно.