Головне

прирівнювання жертви до агресора є шкідливим

прирівнювання жертви до агресора є шкідливим

В Офісі омбудсмена відреагували на оприлюднений Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини звіту «Затримання цивільних осіб у контексті збройного нападу РФ на Україну» і заявили, що спроба прирівняти Україну до Росії є «головною проблемою всіх міжнародних звітів і доповідей».

«Публікуючи його (звіт – ред.), УВКПЛ виділяє дві сторони, що порушують міжнародне гуманітарне право, і Україну, і Росію. І коли ж злочини РФ щодо цивільних осіб викладені як на долоні та їх не зрахувати, місія намагалася знайти й порушення зі сторони України. На мою думку, описані порушення української стороною щодо затримання цивільних осіб є сумнівними та потребують підтвердження», – йдеться у заяві уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця.

Як приклад він наводить документування УВКПЛ 75 випадків «свавільного» тримання під вартою українськими безпековими органами.

«Проте не зазначають ані те, що це за злочини, як і коли їх затримували, при яких обставинах. Як викликають сумнів і факти про те, що свідчення щодо жорстокого поводження і катування затриманих цивільних осіб є достовірними», – додає омбудсмен.

Попри те, що у звіті описані конкретні порушення прав цивільних осіб Росією, Лубінець вважає неприпустимим звинувачення України.

«Наприкінці звіту додається, що на всіх етапах суворо дотримувалися принципу «не нашкодь» і вживали всіх належних заходів для захисту осіб та запобігання повторній травматизації. Проте те, що жертву прирівнюють до агресора вже само по собі є шкодою», – вважає він.

Омбудсмен також зауважує, що до його Офісу направляли чернетку цього звіту, але він не побачив, щоб «конкретні зауваження та доповнення до певних пунктів» врахували.

27 червня була оприлюднена доповідь ООН «Затримання цивільних осіб у контексті збройного нападу Російської Федерації на Україну». Дослідження охоплює перші 15 місяців війни – з 24 лютого 2022 року до 23 травня 2023-го. За цей період моніторинговій місії ООН вдалося підтвердити довільні затримання понад 800 осіб. Дослідники задокументували страти 77 мирних жителів, які були довільно затримані РФ – 72 чоловіки та пʼять жінок. У доповіді також ідеться, що й Україна порушувала міжнародне право, довільно затримуючи цивільних осіб, але у значно менших масштабах.

Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. За цей час їй вдалося захопити майже всю Луганську область, значні частини Донецької, Запорізької та Херсонської областей, але жодний із цих регіонів Москва не контролює повністю. Також Росія з 2014 року продовжує окупацію Кримського півострова.