Економіка

Словаччина вимагає повернення 3,5 млрд євро допомоги від України

Словаччина вимагає повернення 3,5 млрд євро допомоги від України

Заступник спікера Національної ради Словаччини та голова Словацької національної партії Андрей Данко висловив вимогу до України повернути 3,5 мільярди євро, які раніше були надані в якості допомоги. Про це він повідомив у відеозверненні під назвою «Чи повернуть нам українці гроші?».

Про це розповідає Україна Реальна

Угода між Україною та США

У своєму зверненні Данко згадав про угоду щодо корисних копалин, що обговорюється між Україною та США. На його думку, Дональд Трамп має намір повернути кошти, які раніше були виділені на підтримку України. Він підкреслив, що інші держави, зокрема Німеччина, Франція та США, можуть вимагати повернення своїх вкладень, і Словаччина «не має права мовчати».

Данко зазначив, що з моменту вторгнення росії в Україну люди починають усвідомлювати реальність ситуації. «Росіяни залишаться там, де вони є. Україна використовувала цей конфлікт, щоб отримати фінансову допомогу, яку вони часто розкрадали», – сказав він.

Зміна політичного курсу Словаччини

Словаччина призупинила військову допомогу Україні після формування нового уряду на чолі з прем’єр-міністром Робертом Фіцо у жовтні 2023 року. Фіцо, відомий своєю проросійською позицією, оголосив про своє бажання припинити військові постачання Україні та відмовитися від підтримки санкцій проти росії.

Дональд Трамп неодноразово підкреслював, що його адміністрація працює над поверненням фінансових коштів, надісланих Україні. Відзначаючи, що 24 лютого очікує на зустріч із Володимиром Зеленським, він висловив надію на підписання угоди про корисні копалини.

Раніше віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністерка юстиції України Ольга Стефанішина повідомила про завершення переговорів між командами України та США щодо угоди про мінеральні ресурси. Попередня пропозиція Вашингтона передбачала надання доступу до рідкісноземельних мінералів на 500 мільярдів доларів в обмін на американську військову та фінансову підтримку України в умовах війни з росією.

Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що обсяг допомоги США під час війни був значно меншим, ніж зазначена сума, і угода не була підписана через «юридичні питання». Зеленський зауважив, що Україні потрібні не ресурси, а гарантії безпеки.

На пресконференції 23 лютого він також зазначив, що умови США щодо угоди про надра мали характер боргу, але він не вважає фінансову допомогу від США боргом.