Події

світові лідери мають відреагувати на відео зі стратою українського військового

світові лідери мають відреагувати на відео зі стратою українського військового

Президент України Володимир Зеленський заявив, що світові лідери повинні відреагувати на появу відео, на якому, ймовірно, російські військові відрізають голову українському військовослужбовцю.

«Є те, що нікому у світі неможливо ігнорувати: як легко ці звірі вбивають. Це відео страти українського полоненого… Світ повинен бачити. Що це за істоти, для них немає людей – син, брат, чоловік чиясь дитина? Це відео Росії, яка намагається зробити саме це новою нормою – таку звичку знищувати життя. Це не випадковість, це не епізод. Так було у Бучі. Тисячі разів», – сказав Зеленський у відеозаяві, оприлюдненій 12 квітня.

«Кожен повинен реагувати. Кожен лідер. Не чекати, що це забудеться, що пройде час. Ми нічого не збираємося забувати і прощати вбивцям. Закон і відповідальність буде за все. Необхідний програш терору. Ніхто не зрозуміє, якщо лідери не зреагують. Зараз треба діяти. І нам треба максимально зосередитися на фронті», – наголосив президент.

Раніше Служба безпеки України повідомила про початок розслідування після появи відео, на якому, ймовірно, російські військові відрізають голову українському полоненому.

Розслідування ведуть за статтею про порушення законів і звичаїв війни.

Ввечері 11 квітня у соцмережах з’явилося відео, на якому, ймовірно, російські військові катують українського полоненого і відрізають йому голову, поки він ще живий. Де і коли зняте відео – невідомо, з кількості зелені можна припустити, що йдеться про літо. Радіо Свобода наразі не може встановити походження відео.

Невдовзі після появи цього відео голова Офісу президента України Андрій Єрмак написав у телеграмі: «За все буде відповідальність».

Вранці 12 квітня радниця Єрмака з питань комунікацій Дарія Зарівна заявила, що відео «остаточно дегуманізує і демонструє всю сутність країни-терориста». За її словами, мета оприлюднення цього відео – залякування. «Цільова аудиторія – не тільки Україна, але і західні суспільства. Тільки на нас це не діє. Такого бояться росіяни, але не ми», – написала Зарівна у телеграмі.

Американський телеканал СNN повідомив, що протягом тижня з’явилося два таких відео, на яких, ймовірно, показане обезголовлення українських солдатів, зняті вони під час окремих подій.

За повідомленням, одне з відео, можливо, було зняте «зовсім недавно», а друге (те, що було поширене ввечері 11 квітня) – судячи з кількості зелені – виглядає так, ніби його знімали влітку.

Напередодні американський Інститут вивчення війни заявив, що «ПВК «Вагнер», ймовірно, продовжує вчиняти воєнні злочини, обезголовлюючи українських військовослужбовців у Бахмуті».

6 березня було оприлюднене відео, на якому, ймовірно, російські військові розстрілюють беззбройного чоловіка в українській військовій формі після того, як він каже «Слава Україні».

12 березня у СБУ заявили, що слідчі остаточно підтвердили особу загиблого, ним виявився снайпер 163 батальйону 119 окремої бригади ТРО Чернігівської області Олександр Мацієвський.

Офіс генпрокурора і Служба безпеки України почали розслідування. Омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що надіслав відео міжнародним партнерам і колегам-омбудсменам із різних країн світу «як підтвердження чергового воєнного злочину Росії».

Згідно з Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими, підписаною зокрема Росією, полоненим мають бути гарантовані життя і гуманні умови утримання. Страти чи жорстоке поводження з військовополоненими належать до воєнних злочинів.

Читайте також: «Знайдемо вбивць»: як в Україні відреагували на відео розстрілу військового після «Слава Україні!»