Події

У місті-супутнику ЗАЕС Енергодарі пошкоджені дві підстанції – МАГАТЕ

У місті-супутнику ЗАЕС Енергодарі пошкоджені дві підстанції – МАГАТЕ

В окупованому Росією Енергодарі, де проживає більшість персоналу Запорізької АЕС, протягом кількох днів було пошкоджено дві підстанції, йдеться в повідомленні Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).

«Місто, де проживає більшість персоналу Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), залишилося без електроенергії на 16 годин на вихідних після того, як друга підстанція в цьому районі зазнала пошкоджень і була виведена з експлуатації», – кажуть у відомстві.

Команда експертів МАГАТЕ, яка перебуває на ЗАЕС, у суботу, 22 червня, відвідала підстанцію «Радуга» в Енергодарі, «щоб оглянути пошкодження одного з двох трансформаторів, яке, за повідомленням станції, було спричинене атакою безпілотника напередодні ввечері». У відомстві кажуть, що підстанція використовувалася для часткового забезпечення електроенергією п’яти районів Енергодара. Зазначається, що у середу, 19 червня, була зруйнована ще одна з підстанцій Енергодара – «Луч».

«Через два дні після візиту до Енергодара для оцінки ступеня пошкодження підстанції «Луч» експерти МАГАТЕ вчора (23 червня – ред.) побачили електричні компоненти та інші уламки безпілотників на підстанції «Радуга», а також пристрій, що не розірвався, на землі біля пошкодженого трансформатора», – повідомили в МАГАТЕ.

Представники російської окупаційної влади на місці події повідомили спостерігачам МАГАТЕ, що «через отвір у трансформаторі стався витік охолоджувальної рідини, що призвело до зупинки підстанції». Вони також заявили, що «місце витоку масла було засипане піском, і що зараз проводяться ремонтні роботи, які завершилися ближче до вечора».

«Експерти МАГАТЕ не побачили жодних слідів нафти на самому трансформаторі. Підстанція зазнала менших пошкоджень, ніж трансформатор на підстанції «Луч», і в цьому районі не було ні пожежі, ні пожежників», – йдеться у заяві.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі засудив інциденти.

«Хто б за цим не стояв, це має припинитися. Використання дронів проти станції та її околиць стає все більш частим явищем. Це абсолютно неприйнятно і суперечить основам безпеки та конкретним принципам, які були прийняті одноголосно», – завив він.

Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція Європи. Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року. У вересні 2023 року президент «Енергоатому» повідомив, що на станції залишаються працювати 822 українських атомників. Україна неодноразово звинувачувала російських окупантів у викраденнях і катуваннях персоналу станції.

Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська влада також заявляла, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.