Політика

Відень став шпигунським центром Росії в Європі

Відень став шпигунським центром Росії в Європі

Відень перетворилася на один із центрів шпигунської та оперативної діяльності російських спецслужб у європейських країнах. Про це стверджують журналісти The Wall Street Journal з посиланням на не названі джерела із спецслужб Австрії та чиновників західних країн.

Стверджується, що останнім часом чисельність російських громадян, які працюють на державні структури, у Відні зросла і перевищила 500. Близько половини з них – дипломати та менеджери, проте друга половина, переконані в австрійських спецслужбах, по суті займається шпигунською діяльністю. Як стверджується, серед цих росіян є й оперативники, які займаються підготовкою диверсій та вбивств у країнах ЄС.

Стверджується, що співробітники російських диппредставництв та інших державних установ працюють у столиці Австрії у понад 40 будинках.

Також австрійські спецслужби підозрюють, що російські агенти в Австрії займаються відстеженням логістики західної військової допомоги Україні. Крім того, Відень є центром фінансування підривної діяльності – стверджується, що співробітники спецслужб, які працюють в Австрії під дипломатичним прикриттям, розвозять звідти готівку по всій Європі. Зокрема, як стверджується в розслідуванні, російські чиновники, які працюють у Відні, заплатили гонорар виконавцям вбивства російського пілота Максима Кузьмінова, який утік в Україну разом з вертольотом Мі-8. Він був убитий в Іспанії, де мешкав за документами на чуже ім’я. Вбивць не затримали. Раніше повідомлялося, що іспанські спецслужби припускають, що це представники криміналітету, найняті Москвою.

Читайте також: Зброєю для вбивства пілота Кузьмінова був пістолет Макарова – NYT

Низка країн ЄС, зокрема Чехія, пропонує обмежити поїздки російських дипломатів Євросоюзом, щоб уникнути відвідування співробітниками дипмісій в Австрії інших країн ЄС. Поки що рішення не схвалено.

У МВС Австрії заявляють, що знають про увагу російських спецслужб до країни, але запевняють, що вважають Австрію однією з найбезпечніших країн, оскільки її спецслужби є надзвичайно ефективними. При цьому видання зазначає, що де-факто шпигунство в Австрії переслідується за законом, лише якщо направлено проти самої Австрії. Вона є нейтральною державою.

У матеріалі згадується ще про дві пов’язані з Віднем і російськими шпигунами справи – ймовірну спробу замаху на журналіста Христо Грозєва, а також справу колишнього топменеджера Wirecard Яна Марсалека, який, як стверджується, працював на російську розвідку.