Політика

ЄС підтримує мир для України та продовжує військову допомогу

ЄС підтримує мир для України та продовжує військову допомогу

Європейський Союз планує продовжувати надавати фінансову та військову допомогу Україні, підтверджуючи свою незмінну підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності країни в межах її міжнародно визнаних кордонів. У чернетці висновків саміту 27 лідерів ЄС, що відбудеться в Брюсселі 20 березня, зазначено, що росія повинна продемонструвати «справжню політичну волю для завершення війни». Текст документа потрапив у розпорядження редакції Радіо Свобода.

Про це розповідає Україна Реальна

Сприяння мирному процесу

Згідно з проєктом висновків, Європейський Союз та його держави-члени активізують зусилля для сприяння мирному процесу, що відповідає інтересам як України, так і Європи в цілому. Документ акцентує увагу на стратегії «мир через силу», що передбачає зміцнення обороноздатності України за рахунок розширення військових можливостей та регулярного фінансування оборонної сфери.

У проєкті комюніке пропонується термінова військова допомога в рамках ініціативи G7 ERA (Extraordinary Revenue Acceleration), яка передбачає надання Україні 50 мільярдів доларів за рахунок доходів від заморожених російських активів. Водночас ініціатива пакету допомоги на 40 мільярдів євро, запропонована головною дипломаткою ЄС Каї Каллас, наразі «нагадується», але її фіналізація не планується на цьому саміті. Як зазначив один із дипломатів ЄС, не уповноважений давати офіційні коментарі, ця ініціатива «точно не похована», але існують «труднощі», які потребують додаткової роботи.

Гарантії безпеки для України

У висновках саміту також згадуються гарантії безпеки для України, які повинні стати супроводом майбутньої мирної угоди. «Європейська рада вітає зусилля, що розпочалися в цьому напрямку разом із однодумцями та партнерами по НАТО», – йдеться у проєкті документа. Планується, що в рамках цього буде обговорюватися потенційна миротворча місія для України.

Обговорення миротворчої місії на цьому саміті не відбудеться. Високопоставлений чиновник ЄС повідомив, що «існує ще багато обставин, які потрібно уточнити для такого типу місії», і пояснив, що «будь-яка майбутня місія повинна бути адаптована до того, якою є мирна угода». Технічні деталі вже опрацьовуються на рівні начальників оборонних штабів коаліції країн, охочих долучитися до місії.

У проєкті висновків також підкреслюється необхідність продовжувати тиск на росію через запровадження додаткових санкцій і посилення контролю за виконанням наявних заходів. Документ містить згадку про підтримку реформаторських зусиль України на її шляху до членства в ЄС, з перспективою відкриття кластерів після виконання певних умов.

Наразі відкриття перших кластерів блокує Угорщина. «Європейська рада повернеться до цього питання на своєму наступному засіданні», – зазначено в проєкті документа. Однак ці висновки саміту, ймовірно, не отримають підтримки з боку Угорщини і, як і на попередньому саміті, увійдуть до висновків як додатки, затверджені рештою 26 країн-членів.