ЄС підтверджує намір щодо конфіскації заморожених російських активів

Лідери Європейського союзу не відмовилися від можливості конфіскації заморожених російських активів, незважаючи на повідомлення деяких ЗМІ. У підсумковій декларації саміту зазначено, що «російські активи повинні залишатися замороженими доти, доки росія не припинить свою агресивну війну проти України і не компенсує їй шкоду, завдану цією війною».
Про це розповідає Україна Реальна
Дипломатичні коментарі
Однією з ключових тем, що виникли під час дискусій на саміті, стало формулювання, яке обговорювалося як відповідь на можливе скасування або послаблення санкцій щодо росії в контексті мирних переговорів. Як зазначив один з дипломатів в кулуарах, не уповноважений давати офіційні коментарі, це формулювання слугувало заохоченням до збереження тиску на росію.
«Ці активи будуть надзвичайно важливі під час мирних переговорів. Не тих, які відбуваються зараз, бо це попередні переговори щодо можливого припинення вогню. Я говорю про справжні мирні переговори, коли, сподіваюся, росія сяде за стіл з Україною, і де росії доведеться зіткнутися з тим фактом, що їм потрібно відшкодувати вартість відбудови тощо. І в цей момент активи можуть служити своєрідною гарантією», – пояснив інший дипломат.
Санкції та їхнє продовження
Санкції, що стосуються заморожених російських активів, мають продовжуватися за згоди усіх 27 країн-членів ЄС кожні пів року. У Брюсселі виникають побоювання щодо можливого блокування продовження цих санкцій з боку Угорщини влітку. Раніше Financial Times інформувало про можливі запасні варіанти, аби уникнути розмороження російських активів у разі блокування.
Зокрема, було обговорено можливість використання указу часів Другої світової війни, що дозволяє королю Бельгії й надалі блокувати заморожені російські активи. Президент України Володимир Зеленський під час візиту до Брюсселя 6 березня зустрічався з королем Бельгії, обговорюючи участь країни у підготовці перших кроків до закінчення війни.
Станом на сьогодні в Європі заморожено близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів, з яких приблизно 190 мільярдів євро зберігаються у міжнародному депозитарії Euroclear у Бельгії.