Єврокомісія коментує скасування газових консультацій з Україною
Європейська комісія поки не надала чіткої відповіді щодо проведення тристоронньої зустрічі в Брюсселі 7 січня, де планувалося обговорення транзиту газу з росії через Україну. Зустріч мала відбутися за участі представників Єврокомісії, а також української та словацької делегацій. Проте словацький уряд раніше повідомив, що консультації були скасовані за ініціативою української сторони.
Про це розповідає Україна Реальна
Радіо Свобода звернулося до Міністерства енергетики України за коментарем про ситуацію 6 січня і повідомить про відповідь, коли вона надійде.
«З цього приводу можемо лише сказати, що Єврокомісія надалі лишається на зв’язку з найбільш постраждалими державами-членами, а також Україною і, звісно, Молдовою… щоб відстежити і бути готовими до наслідків завершення цієї угоди (про транзит російського газу територією України – ред.) та забезпечити стабільні постачання для всіх», – заявила, відповідаючи на запитання Радіо Свобода про консультації, речниця Єврокомісії Анна-Каїса Ітконен.
Представниця Єврокомісії також додала, що цей орган ЄС підтримує зв’язки «на технічному та політичному рівні з усіма, кого це стосується». Вона зазначила, що у разі появи нової інформації, вона буде поширена звичними каналами.
Зупинка транзиту газу через Україну
Україна 1 січня зупинила транспортування російського природного газу своєю територією, мотивуючи це «інтересами національної безпеки». Основні європейські імпортери російського газу, такі як Словаччина та Австрія, вже запровадили альтернативні маршрути постачання. Незважаючи на це, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив занепокоєння щодо можливих «драматичних наслідків» для Євросоюзу, вимагаючи відновити транзит.
Зокрема, Фіцо попереджав про можливість зупинки експорту електроенергії до України та скорочення допомоги українським біженцям, чисельність яких у Словаччині складає близько 130 тисяч осіб. Президент України Володимир Зеленський припустив, що Фіцо міг отримати доручення від росії «відкрити другий енергетичний фронт проти України».
Словацький уряд планує обговорити заходи у відповідь на ситуацію після зустрічі в Брюсселі, яка була відкладена на невизначений термін.