Загибель цивільних в Україні: звіт ООН за осінь 2024 року

Управління ООН з прав людини оприлюднило новий звіт, в якому зазначається, що ситуація з правами людини в Україні залишається складною на тлі повномасштабної агресії росії. Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні опублікувала дані за період з вересня по листопад 2024 року, вказуючи на значні втрати серед мирного населення.
Про це розповідає Україна Реальна
«Кожен факт і кожна цифра в цій доповіді – це історії втрат і людських страждань, які демонструють руйнівний вплив війни на всю Україну», – заявила голова ММПЛУ Даніель Белль.
Зростання цивільних жертв
За даними звіту, вересень став місяцем з найбільшою кількістю жертв серед цивільного населення з липня 2022 року. Це стало наслідком посилення атак на Донеччині та використання російськими військами авіаційних бомб і дронів. Загалом за три місяці зафіксовано загибель 574 цивільних, а 3 082 особи зазнали поранень.
Російські атаки та реакція міжнародної спільноти
Моніторингова місія зазначає, що 93% жертв були на території, підконтрольній українському уряду, зокрема, в Донецькій, Харківській та Херсонській областях, де інтенсивність бойових дій залишається високою. Особливу увагу також звернуто на російські атаки на енергетичну інфраструктуру України в листопаді, які продовжують знижувати енергетичний потенціал країни в зимовий період.
Крім того, доповідь містить інформацію про серйозні порушення прав військовополонених. З серпня 2024 року кількість підтверджених випадків страт українських військовополонених значно зросла, включаючи 62 жертви внаслідок 19 інцидентів. Представники ООН провели незалежну перевірку вбивств 15 українських військовополонених, використовуючи свідчення свідків та аналіз відео- та фотоматеріалів.
ООН також зазначає, що російські військовополонені зазнавали катувань, таких як побиття, електричні удари та тривале одиночне ув’язнення під час перебування в російському полоні, а також сексуального насильства.
На окупованих територіях триває посилення контролю з боку російської влади. Місцевих мешканців змушують отримувати російське громадянство для збереження прав власності, а їхні будинки конфіскуються як «покинуті» після насильницького переміщення.
Згідно з доповіддю, росія також намагається вплинути на молодь, включаючи до шкільних програм військову підготовку.
На тлі цього ООН закликає внести зміни до українського законодавства, щоб воно відповідало міжнародним стандартам у сфері прав людини, уникаючи непропорційних обмежень свободи віросповідання.