Головне

Законопроєкт про військового омбудсмена готовий, розповіла Ольга Решетилова

Законопроєкт про військового омбудсмена готовий, розповіла Ольга Решетилова

Законопроєкт, що стосується уповноваженого президента з прав військовослужбовців, вже готовий. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода повідомила правозахисниця Ольга Решетилова, яка була призначена на цю посаду.

Про це розповідає Україна Реальна

«Законопроєкт готовий, завдання виконано. Спочатку було необхідно розробити текст, який би відповідав Конституції і забезпечував функціонування цієї інституції», – зазначила вона. За її словами, це призвело до серйозних обговорень з юристами Офісу Президента, представниками громадських організацій та експертами.

Незалежність органу в умовах війни

Решетилова вказала, що у воєнний час створити абсолютно незалежний орган є майже неможливим, оскільки це потребує змін у Конституції, які не можуть бути проведені під час війни. Без конституційного статусу важко надати цій посаді значні повноваження.

«Виходячи з реалій, у яких ми працюємо, та з досвіду, який я маю за останні три місяці, можу стверджувати, що ця інституція буде найдієвішою в структурі Верховного Головнокомандуюча. Ми, розробляючи цей закон, виходили з того, що фактично створюємо допоміжний орган для здійснення цивільного демократичного контролю», – підкреслила вона.

Функції та виклики уповноваженого

За словами Решетилової, уповноважений не зможе функціонувати в структурі Міністерства оборони, адже необхідно забезпечити цивільний контроль за усім сектором безпеки, включаючи Збройні сили, Національну гвардію, Державну прикордонну службу, СБУ та інші структури, де проходять службу військовослужбовці.

Вона також зазначила, що в положенні про уповноваженого чітко прописані функції, які він виконує як радник президента. Це включає моніторинг, координацію з державними органами, підготовку доповідей та рекомендацій для президента. Крім цього, уповноважений має розширені функції щодо опрацювання скарг, які допомагають виявляти системні проблеми.

«Коли ти представляєшся уповноваженим президента, реакція на твої звернення зазвичай є позитивною. Однак наразі не вистачає кадрів для забезпечення системності та алгоритму дій», – зазначила вона. Решетилова підкреслила, що в законі прописано, як відбуватиметься реагування на скарги, їх опрацювання та перевірки.

Уповноважена також додала, що наразі працює без штату: «Мені допомагають люди, які запропонували свою підтримку, але, на жаль, немає команди, яка могла б виконувати частину роботи за мене».

Зауважимо, що 1 січня Решетилова повідомила про отримання великої кількості скарг, на які потрібно реагувати. Президент Зеленський 30 грудня підписав указ про її призначення уповноваженою з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей і доручив їй підготувати законопроєкт про військового омбудсмена.