Політика

Зміни до закону «Про охорону дитинства» щодо прав депортованих дітей

Зміни до закону «Про охорону дитинства» щодо прав депортованих дітей

Верховна Рада України ухвалила зміни до закону «Про охорону дитинства», які стосуються захисту прав дітей, що стали жертвами депортації. Відповідну інформацію було опубліковано на офіційному сайті парламенту.

Про це розповідає Україна Реальна

Ініціатором цих змін виступила група народних депутатів на чолі з Тетяною Скрипкою, головою підкомітету в справах сім’ї та дітей. Важливим аспектом нововведення стало визначення терміна «депортація дитини», яке включає «незаконне переміщення дитини, що здійснюється державою-агресором, без згоди дитини та її законних представників».

Основні положення нового закону

Згідно з новим законодавством, Кабінет Міністрів України буде відповідати за порядок повернення депортованих дітей на територію України, реінтеграцію та адаптацію. Законом зазначається, що діти, які були депортовані до росії, піддаються «проросійській інформаційній кампанії», що може призводити до їхнього перевиховання у новому культурному середовищі.

Додатково наголошується, що відсутність ефективного механізму повернення українських дітей до батьків або законних представників є серйозною проблемою. «В Україні немає чіткого визначення термінів депортація та примусове переміщення дитини, що ускладнює ситуацію», – підкреслюють парламентарі.

Статистика та міжнародні зусилля

Згідно з даними організації Bring Kids Back UA, з початку повномасштабного вторгнення росія вивезла близько 744 тисяч українських дітей, проте Україна не має можливості підтвердити або спростувати цю інформацію через відсутність доступу до даних з боку російської федерації.

За офіційними даними, в результаті війни понад 20 тисяч дітей опинилися на території росії та в окупованих зонах. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець висловив припущення, що ця цифра може бути значно більшою, а саме – 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук зазначає, що йдеться про «кілька сотень тисяч дітей».

Станом на 26 лютого, Україні вдалося повернути 1227 дітей з території росії та тимчасово окупованих земель, про що повідомила перша леді України Олена Зеленська. У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт російського президента Володимира Путіна та дитячого омбудсмена марії Львової-Бєлової за підозрами у скоєнні воєнних злочинів, зокрема насильницької депортації дітей з окупованих територій.